Hazard se životem: Lidé stále vstupují do kolejí
ČESKÁ REPUBLIKA - Ačkoliv mají cestující zakázaný vstup do kolejiště, kromě přechodů, přesto se najdou mezi nimi lidé, kteří zákonné omezení porušují a ohrožují tím bezpečnost svou i železničního provozu.
Lidé vstupující do kolejiště by si měli uvědomit, do jaké infarktové situace svým chováním dostávají strojvedoucí vlaků...
Přecházení přes koleje je jasně zakázáno (14. srpna 2015, Filip Vlček).
Za rok 2016 Drážní úřad projednával 338 přestupků, ve kterých bylo celkově uloženo pokut za 133400 korunč. Náklady na správní řízení v těchto případech činily 17200 korun. Dalších 131 přestupků s pokutami za 11600 korun bylo odloženo, zastaveno nebo postoupeno k dořešení jiným úřadům.
"Přestože zákon o dráhách jasně zakazuje pohyb osob v kolejišti, případně na dalších místech, která jsou pro širokou veřejnost vyloučena, najdou se tací, kteří si z toho moc těžkou hlavu nedělají. Nerespektování těchto pravidel může mít ovšem fatální následky. Blíží-li se vlak k osobě, která nemá v kolejišti co pohledávat, zažívají strojvedoucí doslova infarktové situace," řekl tiskový mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.
Přechod přes koleje slouží jen pro drážní zaměstnance (14. srpna 2015, Filip Vlček).
Na rozdíl od těchto 'pochůzkářů' totiž vlakvedoucí vědí, že zákony fyziky nelze obelstít. Mnohatunový kolos řítící se nemalou rychlostí má brzdnou dráhu i několik set metrů, v opravdu vysokých rychlostech nezřídka klidně i přes kilometr. I když je všeobecně známo, že se po kolejích nechodí, někteří lidé si, zdá se, dosud stále pletou kolejiště s chodníkem. Po tramvajových kolejích ve městě se také nikdo nepohybuje, je to zkrátka nebezpečné.
"Proto bychom uvítali, kdyby si tito hazardéři uvědomili možné tragické následky dříve, než k nim skutečně dojde," závěrem apeloval na veřejnost tiskový mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.
Kolejiště není chodník ani pěší cesta (6. března 2016, Filip Vlček).